ZFŚS

Sprostaj różnym potrzebom pracowników

Koniec roku to czas podejmowania decyzji związanych z inwestycją w skuteczną motywację pracowników. Oferta na rynku jest bogata i warto zastanowić się nad wyborem elastycznych rozwiązań dopasowanych do potrzeb firmy i pracowników.

System dodatkowych świadczeń, z których może skorzystać pracownik, będąc zatrudnionym w danej firmie, to na dzisiejszym rynku pracy norma. Co więcej, motywacja pozapłacowa stała się tak popularna, że zainteresował się nią fiskus, o czym świadczy batalia interpretacyjna w zakresie opodatkowania takich bonusów, jak: pakiety medyczne, dodatkowe ubezpieczenia czy imprezy integracyjne. Nie każda forma świadczeń pozapłacowych dla pracowników budzi kontrowersje podatkowe. Jasna sytuacja w tym zakresie występuje przy kartach przedpłaconych. Są one proste w obsłudze, zarówno dla firmy, jak i pracowników. O wysokości doładowania decyduje pracodawca przy zakupie kart, mając możliwość wielokrotnego zasilania wielu kart na różne kwoty.

Prezenty i nagrody

Wiele firm stawia na cykliczne nagradzanie pracowników. Powodem do wręczenia takiego prezentu są chociażby święta, jubileusze i inne uroczystości. Podziękowaniem za pracę może być karta przedpłacona Ticket dla Ciebie®. Pracownik zapłaci nią w Polsce, za granicą i w Internecie - wszędzie tam, gdzie są akceptowane karty płatnicze. Obdarowana osoba wraz z kartą otrzymuje swobodę wyboru prezentu, a środki może wydać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Osobisty charakter prezentu i zaangażowanie firmy przy wręczaniu takiej formy świadczenia jest zarówno miłym podziękowaniem, jak i skuteczną zachętą do dalszej pracy. Pracownik bardziej zapamięta, że dostał środki pieniężne na karcie niż zwykły przelew gotówki na konto. Wśród dostępnych propozycji można znaleźć rozwiązania przygotowane zarówno dla pracowników, jak i ich dzieci, które z powodzeniem zastępują np. tradycyjne paczki świąteczne.

Dla ducha i dla ciała

Wielu pracodawców decyduje się na inwestycje w systemy motywacyjne dla pracowników przez cały rok. Obszarem, który świetnie się tu sprawdzi, będzie zapewnienie pracownikom wstępu do kina, teatru, na koncert, a także aktywność sportowa i system beauty. Na rynku jest dostępne nowoczesne rozwiązanie dla ducha i ciała. Nie ma już konieczności nagradzania jednych kosztem zainteresowań drugich. Innowacyjny duet dwóch świadczeń na jednej karcie zapewni zarówno doznania kulturalne, jak i sportowe w zależności od upodobań użytkowników. W ramach jednej karty pracownik może korzystać z najszerszej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych w Polsce i za granicą oraz wybrać się do wybranego przez siebie kina, teatru, filharmonii, na wystawę lub zakupić bilety na koncert przez Internet. I, co najważniejsze, spędzi wolny czas według własnych preferencji wspólnie z bliskimi. Pracownik nie będzie ograniczony czasem wykorzystania świadczenia. Środki niewykorzystane w danym miesiącu nie przepadają. Pracodawca, udostępniając zatrudnionym osobom karty Ticket Sport&Culture® firmy Edenred, ma pewność, że zadbał o ich potrzeby, nie narzucając formy aktywności. Warto też wiedzieć, że firmy, które już oferują pracownikom świadczenie sportowe, mogą je uzupełnić o dodatkowe rozwiązanie w postaci świadczenia sportowo - kulturalnego. Pozwoli to pracodawcy podejść w demokratyczny i elastyczny sposób do każdego zatrudnionego. To także alternatywa dla osób, które dotychczas nie korzystały z proponowanego im świadczenia w formie abonamentowej karty sportowej, ponieważ nie pokryło się ono z ich zainteresowaniami.

Smaczny lunch

Pracodawcy, którzy chcą motywować pracowników, a jednocześnie zaoszczędzić, powinni zastanowić się nad dofinansowaniem posiłków i wyborem kart Ticket Restaurant®. Dbanie o dobre samopoczucie i zdrowie zatrudnionych osób zaprocentuje lepszą wydajnością pracy. Wybierając kartę Ticket Restaurant®, pracodawca daje pracownikom swobodę wyboru spośród szerokiej gamy lokali gastronomiczno-spożywczych. Karty są akceptowane w ponad 50 tys. placówek w całej Polsce, w punktach, gdzie można kupić posiłki: restauracje, pizzerie, kantyny, bary szybkiej obsługi, piekarnie, bufety i stołówki firmowe, sklepy garmażeryjne itp.

Dla pracodawców mających obowiązek zapewnić nieodpłatnie posiłki profilaktyczne pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach dostępne są karty Ticket Restaurant Profilaktyka®. Wprowadzenie systemu opartego na tego typu kartach upraszcza pracę i działania administracyjne związane z przeliczaniem i dystrybucją bonów żywieniowych lub dostarczaniem artykułów spożywczych.

Zawsze więcej dla pracownika

Firma, decydując się na karty przedpłacone, powinna również zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści dla pracowników oferowane wraz z kartą, takie jak: łatwość użytkowania, możliwość szybkiego sprawdzenia salda na różne sposoby, a także dostęp do programu rabatowego. Firma Edenred oferuje użytkownikom kart zniżki świąteczne, całoroczne i codzienne (rabaty aż do 70%). Ponadto osoba otrzyma rabat, płacąc kartą lub okazując ją w wybranych punktach handlowo - usługowych.

Karta karcie nierówna

Wybierając karty przedpłacone, warto sprawdzić know-how partnera. Ważna jest rzetelność i szybkość świadczonych usług, elastyczność w sprostaniu niestandardowym oczekiwaniom, serwis oraz łatwość użytkowania kart. Duże znaczenie mają możliwości i rozwiązania systemowe, jakie oferuje dana firma, oraz ekspertyza prawnopodatkowa, a przede wszystkim doradztwo w zakresie danego świadczenia.

Pamiętaj o zwolnieniach - PIT i ZUS

Zakup kart podarunkowych to także korzyści podatkowe. Doładowania kart są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do 380 zł rocznie, jeżeli są finansowane z ZFŚS (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Co więcej, wartość zasilenia kart finansowana z ZFŚS nie powoduje zwiększenia podstawy wymiaru składki ZUS. Nie jest też opodatkowana VAT, a pracodawca wartość kart uwzględni w kosztach uzyskania przychodów. Zwolnienie nie dotyczy bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towar lub usługi. Karty przedpłacone są formą świadczenia pieniężnego uprawniającego do ulgi w PIT . W przypadku kart na posiłki również są korzyści podatkowe. Obowiązujące regulacje prawne przewidują, że wartość środków przekazanych na karcie na posiłki jest wolna od składki ZUS do 190 zł miesięcznie, co w przypadku firmy zatrudniającej 100 osób daje oszczędność w wysokości ponad 45 tys. zł* rocznie (patrz § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, Dz. U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.). Warto też wiedzieć, że wartość kart na posiłki wydanych pracownikom będzie dla firmy kosztem uzyskania przychodu. Dodatkowo nie ma obowiązku opodatkowywać tych kart VAT.

*przy założeniu, że składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,47 proc.


Autorem tekstu jest:
Henrietta Varju
Dyrektor sprzedaży i marketingu Edenred
Edenred Polska Sp. z o.o.